9 Mart 2015 Pazartesi

Nerden biliyorsun bu kadar çok şeyi diyorlar. Merak kediyi öldürür diyorum ya kendi merakımı bir türlü yenemedim. Ya liderlik yöneticilik diyorlar kitaplardan mı öğrendin diyorlar ya en çokta buna gülüyorum. Niye mi ? bunlar kitaplarda yazmıyor. İnsanın kendini yetiştirmesinin yanında içgüdü de etkilidir bundan.

Liderlik yöneticilik demiş iken Bir sürü kişisel gelişim kitabı dolaşıyor ortada
Başarının sırrı, yönetim ,satış vs vs . Açıkcası bu kitapları okumadım değil. Bir kısmını okudum ama hiçbirini bitiremedim. Çoğunda sıkıldım ya da bitirecek kadar çok zamanım olmadığını düşündüm.
Kitap okumayı çok severim üstelik. Çocukluğumdan itibaren pek çok başucu kitabım oldu. Hala da durur çoğu. Zaman zaman sıkıldığımda elimi attığım kitaplardır bunlar. Küçük Prens,Sefiller ( ama orijinal çeviriden okuyun mümkünse) , sadece 1975 te basılmış olan Alfonse Daudet in Jack ı (bende orijinali vardı 540 sayfa. bir zamanlar Bir arkadaşım hangi kitapları okuduğumu sordu Jack'ı 14 yaşında okuduğumu öğrenince anlaşıldı neden dünyaya böyle baktığın dedi) Dağlardan sorun beni ( Geronimo nun yaşamını anlatır ) ve İnce Memed. Son olarak dünyayı sorgulamama sebep olan suç ve ceza ( sahi suçlu kimdi. Sanıklar mı sistem mi )
Başarılı mı olmak istiyorsunuz Martı jonathanın hikayesini mutlaka okuyun.Lider mi olmak istiyorsunuz yine Martıyı elinize alın. Eğitmek öğretmek mi istiyorsunuz. Martının 96 sayfasında öğreneceksiniz bunları 96 sayfanın 20 sayfasında martı fotoğraflarına bakarken anlamaya çalışacaksınız. Sadece Jonathanı değil Chiang sizin olmak istediğiniz kişi olurken Sebastian yarın bir gün karşınıza çıkacak sizin gibi olmak isteyen insan olacak.
Dürüstlük ve toplumsal sorumluluğu öğrenmek istiyorsanız Jean Valjeanı örnek almanızı öğrenirim size. Sırf başkası kendi yerine hapse girmesin diye teslim olmasını unutamam.
Dağlardan sorun beni de en sevdiğim karakter cholke dir. Cholke fedakarlığın diğer adıdır bende. ölümden kurtulabilecek iken sadece çocuklar kurtulabilecek diye intikam istemesine rağmen ölmeyi göze almıştır. Böylece ruhundaki tüm zayıflıkları temizleyerek çemberden çıkıp ulu ruhların ulaşabildiği yüksek vadiye ulaşmıştır ki benim amacım da oraya ulaşmak galiba J
Jack'ı anlatmaya çalışsam saatler geçer. Ama İnce Memed de Hürü anadır ana karakterim ağzından bir şey çıkarken korkmayan doğruyu savunmaktan çekinmeyen korkusuz hürü ana.
İşte böyle bırakın o kişisel gelişim kitaplarını,çocukluğunuzun ve dünya tarihinin romanlarına dönün yüzünüzü. Hem iş sonrası rahatlatır hem de çok şey öğretir size. Ama kendinizi işinizle ilgili geliştirmekten de alıkoymayın. İşinizin en ince detaylarını öğrenin mutlaka. Okuyacağınız kitaplar sizi kişilik olarak sağlamlaştırırken diğer detaylar ise sizi bir adım ileriye taşır.
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder